Kowno

 

Widziałem piękną dolinę przy Kownie
Kędy Rusałek dłoń wiosną i latem
ściele murawę, kraśnym dzierzga kwiatem
Jest to dolina najpiękniejsza w świecie

                       Adam Mickiewicz (1820)

Położone u zbiegu rzek Wilii i Niemna miasto Kowno (Kaunas) było zamieszkałe już od najdawniejszych czasów. Odkąd należący do Hanzy kupcy otworzyli w Kownie swoją faktorię (1441), wzrasta znaczenie tego miasta jako centrum handlowego. W okresie międzywojnia Kowno było stolicą Litwy, przeżywało wielki rozkwit, ponieważ Litwy, tak jak i Polski nie było na mapie świata przez ponad 120 lat. Po odzyskaniu niepodległości 16 lutego 1918 roku było więc wiele do zrobienia, nagromadziło się sporo zagadnień nie tylko politycznych, ale przede wszystkim kulturowych.

Zwiedzić Kowno na pewno warto, bo jest to miasto prawdziwie litewskie w porównaniu do wielonarodowego Wilna.

Oprócz starówki Kowna, położonej dookoła pięknego białego ratusza nieopodal Niemna, warto przejść się ulicą Wileńską (Vilniaus g.) w kierunku Alei Wolności (Laisvės alėja) - współczesnego deptaka.
Interesującym zjawiskiem jest Morze Kowieńskie, sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 63.5 km kw. W 1959 roku budowano elektrownię wodną w Petraszunach, z tego miejsca przeniesiono 45 wsi i osiedli. Obwód zalewu wynosi 93 km. Dzisiaj to piękne Morze Kowieńskie (Kauno Marios) z licznymi plażami na piasczystych wybrzeżach.

Za taflą wód morza na wzgórzu widoczny jest kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i klasztor Kamedułów w Pożajściu (Pažaislis). Kościół jest niepowtarzalnym zjawiskiem baroku - pokryty piaskowcem zewnątrz, wewnątrz zaś przedstawia cudowną harmonię marmuru i fresków.