Kowno » Okolice Kowna
|
Ślicznym okazem baroku na Litwie jest zespół dawnego klasztoru Kamedułów i kościół pwz.Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Pożajściu. Klasztor w Pożajściu był pierwszym klasztorem Kamedułów na Litwie. Zgodnie z regułą zgromadzenia klasztory zakładano w miejscach pustynnych, zazwyczaj na wzgórzach.
Założycielem zespołu klasztoru i kościoła był Krzysztof Zygmunt Pac, Kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego. Szczątki jego żony, syna oraz samego fundatora spoczęły w krypcie kościoła w Pożajściu. Ród Paców słynął z fundacji: kościół św.Teresy i kościół Św.Piotra i Pawła mieli fundatorów również z tego rodu.
Na przeciągu wieków losy świątyni i klasztoru układały się zmiennie. Konsekracja kościoła odbyła się w 1712 roku, a po stu latach został obrabowany przez żołnierzy Napoleona. Następnie w XIX w. był zamieniony na cerkiew i prawosławni gospodarzyli tu przez 80 lat. Urządzenie w kościele szpitala wojskowego przez Niemców w czasie I Wojny Światowej całkowicie go zniszczyło. Duchowieństwu katolickiemu zespół przekazany w 1920 roku, do 1948 kościołem i klasztorm opiekowały się siostry ze zgromadzenia św.Kazimierza.
W latach sowieckich mieściło sie tu centralne litewskie archiwum, dom starców, szpital psychiatryczny, od 1967 roku zespół klasztorny i kościół przekazano Państwowemu Muzeum Sztuki w Kownie. Wtedy się rozpoczęły prace badawcze i renowacyjne. W 1992 roku powróciły tu siostry ze zgromadzenia św.Kazimierza. Opiekują się tym miejscem do dziś.
Zwiedzić to miejsce warto nie tylko ze względu na piekny pejzaż miejscowości, ale też na unikalne piękno świątyni, dużą wartość artystyczną wystroju, zaskakujące rozwiązanie kolorystyczne oraz cudowne freski.