Przewodnik po Litwie » Co słychać?
|
„Z lasu, ubiegłszy około wiorst pieciu, wzbieramy się na górę; za nią sterczy zdaleka basztaceglana starożytnego zamku. Wjeżdżamy na górę: dwór, zamek i wioska ukazuje się naszym oczom. To Miedniki: zamek jeden z najstarożytniejszych na Litwie – którego początku nieprzypomina sobie ani tradycya, ani historya. Piękne jego ruiny składają się tylko z obwodowego muru wzniesionego z kamieni i cegły, oraz z jednej baszty na wschodnim rogu tegoż muru. Mur okolny starożytnego zamku, dzisiaj stanowi ogrodzenie owocowego folwarczego sadu. (...) Miedniki zasługują na Archeologiczne badania.“ (W.Syrokomla)
27 września 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie stałej ekspozycji wystawowej w odbudowanej północno-wschodniej wieży zamkowej. Jest to rezultat pierwszego etapu rekonstrukcji zamku, realizowanego w latach 2010 – 2012 dzięki środkom z funduszy strukturalnych UE. Na ten cel unia przeznaczyła 8 mln litów.
Od 2004 roku zamek w Miednikach należy do gestii Muzeum Historycznego w Trokach.
Uporządkowanie miednickiego zamku było niemałym wyzwaniem. W toku realizacji projektu zbudowano wrota wjazdowe, doprowadzono sieci inżynieryjne i komunikacyjne. Na dziedzińcu, na fundamentach starej budowli, zbudowano nieduży gmach administracycjny, gdzie mieści się sala konferencyjna, magazyny, gabinety pracowników.
Większość eksponatów muzeum pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Trokach. Niektóre są wypożyczone z kolekcji prywatnych. Na terenie zamku zostały przeprowadzone fragmentaryczne wykopaliska archeologiczne i na razie obiekt nie może poszczycić się szczególnymi znaleziskami. To, co zostało znalezione w Miednikach, można zobaczyć w pierwszej sali muzeum, która została poświęcona murowanym zamkom WKL. Na drugim piętrze ulokowała się sala wojskowości, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć broń, którą posługiwano się w XIV – XVIII w. Znajduje się też tam płótno prof. Giedriusa Kazimierenasa pt. „Dzień gniewu” (2012 r.), będące współczesną interpretacją Bitwy pod Grunwaldem.
Na trzecim piętrze są eksponowane wyroby ze srebra, pochodzące z X – XX w. W sali znajduje się ekspozycja pokaźnej kolekcji wyrobów ze srebra.
W czwartej sali znajdują się myśliwskie trofea i kolekcja noży byłego prezydenta Litwy – Algirdasa Brazauskasa. Na piątym piętrze urządzono niedużą salę reprezentacyjną. Zaś na wieży udostępniono dla zwiedzających taras widokowy, skąd rozpościera się piękny widok na okolice Miednik.