Przewodnik po Litwie » Co słychać?
Widok z wieży św. Janów

Z dzwonnicy kościoła pw. św. Janów roztacza się piękny widok Starówki  Wileńskiej: wydaje się ona być w zasięgu ręki. Nowoczesna winda wiezie zwiedzających na wysokość 45 m. Dalej wchodzi się po autentycznych drewnianych schodach. Ogląda się miasto zza metalowej balustrady, z wysokości lotu ptaka.

Dzwonnica kościoła pw. Św. Janów jest ważną częścią zespołu architektonicznego Uniwersytetu Wileńskiego. Zbudowana w latach 1600-1610.

Wiosną i jesienią wstęp na wieżę jest możliwy od 10.00 do 18.30, latem – od 11.00 do 19.30. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 8 Lt, dla uczniów i emerytów – 5 Lt.

Na parterze jest mini-muzeum uniwersytetu, trochę wyżej – wahadło Foucaulta, posiadające możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Nazwa wahadła upamiętnia jego wynalazcę, Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który zademonstrował je w lutym 1851 roku w Paryskim Obserwatorium Astronomicznym. Obserwując ruchy wahadła, po pewnym czasie da się zauważyć, że płaszczyzna wahań zmienia się.