Litewska kraina » Wybrzeże
|
Zamek w Kłajpedzie wzniesiono w 1252 roku, nazwany był Memelburgiem. Memel - tak Niemcy nazywali Niemen, stąd nazwa zamku. Nazwa Kłajpedy pojawia się po raz pierwszy w 1420 r., w dokumentach, podpisanych przez przedstawicieli Zakonu Niemieckiego i Wielkiego Ksieęcia Witolda.
Starówka Kłajpedy jest raczej niewielka, znaczna część domów to rekonstrukcje, ale w porównaniu z architektura Litwy, charakter Kajpedy jest hanzeatycki.
Ciekawym zabytkiem Kłajpedy jest XIX-wieczny teatr. Zyskał on sławę jako ulubiony teatr Wagnera. W dzień po anektowaniu Kłajpedy - w marcu 1939 r. - z balkonu teatru po defiladzie wojskowej przemówienie wygłosił Hitler. Przed teatrem stoi Fontanna Simona Dacha, na której znajduje się symbol miasta - posąg Ännchen von Tharau, muzy kompozytora, pochodzącej z dawnych Prus Wschodnich.
Na terenie Starego Miasta (Senamiestis), przy Didžioji vandens gatve 6, znajduje się Muzeum Historyczne Małej Litwy, w którym możemy zapoznać się z historią tego regionu, historią walki o zachowanie litewskiej tożsamości narodowej, ekspozycją militariów, w tym także krzyżackich mieczy.
Na uwagę zasługuje Muzeum Zegarów z bogatą kolekcją różnego rodzaju i wielkości zegarów. Z wieży dawnej poczty znajdującej się obok muzeum w każde niedzielne popołudnie można posłuchać koncertu dzwonów. Muzeum Kowalstwa eksponuje przepiękne metalowe krzyże, balustrady i ogrodzenia z przełomu XIX i XX wieków.
Dzieła litewskich artystów malarzy można podziwiać w Kłajpedzkiej Galerii Obrazów, gdzie zorganizowano wystawę prezentującą różne style i kierunki malarskie, a ponadto wystawiono bogaty zbiór przedwojennych widokówek Kłajpedy.
W Kłajpedzie warto zwiedzić nie tylko sympatyczną starówkę poniemiecką, ale tez wybrać się promem na część mierzei, należącą do Kłajpedy. Tu znajduje sie Muzeum Morza (Jūrų muziejus), ktry zapoznaje z przyrodą wybrzeża i historią żeglugi. Ekspozycje mieszczą się w dziewiętnastowiecznej twierdzy w Kopgalis. Odbywają się tu występy delfinów i lwów morskich.