Litewska kraina » Żmudź
Góra Krzyży (Kryžių kalnas)

"Jest to specyficzne miejsce bólu, pamięci, nadziei i modlitwy, niespotykane w takiej postaci nigdzie na świecie. Zwłaszcza w obrębie Kościoła rzymskokatolickiego. Góra Krzyży ma bowiem wymiar religijny, jest narodowym sanktuarium. Znajduje się ona koło Szawel na Żmudzi, jakieś 200 km na północny zachód od Wilna." (dalej - plačiau)    

plačiau
 
Willa Chaima Frenkla w Szawlach (Šiauliai)

Chaim Frenkel by słynnym litewskim fabrykantem z przełomu XIX i XX w., który stworzył słynną w całym Imperium Rosyjskim fabryke wyrobu skór. fabrykant zasłynął nie tylko z organizowania produkcji, ale też z działalności charytatywnej. Chaim Frenkel wraz z rodziną mieszkał w secesyjnym pałacyku.

(dalej - plačiau)

plačiau
 
Katedra Św.Antoniego z Padwy w Telšiai

Katedra św. Antoniego Padewskiego w Telszach (Telšių Šv. Antano Paduviečio katedra) - główna świątynia rzymskokatolickiej diecezji telszańskiej na Litwie. Mieści się w Telszach, przy ulicy Karedros.
Zygmunt III ufundował (1612) w Telszach kościół farny p.w. św. Antoniego Padewskiego. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Dwór w Płungianach (Plungė)

Pierwsze wzmianki o pałacu w Plungianach (Plungė) sięgają XVI w., ale bardziej znany stał się w XIXw., kiedy architekt Carlo Lorenzo zaprojektował piękne budynki neorenesansowe i neogotyckie. Budynek powstał na zlecenie ks. Michała Ogińskiego. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Pałac i kościół Św.Jakuba w Švėkšnė

Szwiekszna (Švekšna) – stare miasteczko zamieszkiwane przez byłych grafów Platterów. Dwór pochodzi z XV w., zbudowany został równiez przez hrabiów Platterów. Nieopodal dworu zachował się obszerny park z przepiękną aleją lipową, urządzony w stylu angielskim. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Grodzisko w Mėdvegalis

Miedwegoła (Medvėgalis) to dwa wzgórza: wyższe jest najwyższym miejscem Żmudzi (234 m), a niższe - grodziskiem. Prawdopodobnie z Miedwegoły można ujrzeć aż 14 wież kościelnych, widoczne jest też położone o 30 km dalej wzgórze Šatrija. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Tytuvėnai

Cytowiany (Tytuvėnai) są położone na płaskowyżu wschodniej Żmudzi, znanym ze względu na znajdujący się tu zabytkowy zespół barokowy. Zachowany tu do dzisiaj kościół Matki Boskiej Anielskiej i pobernardyński zespół klasztorny to jeden z najstarszych i największych na Litwie sakralnych zespołów architektonicznych pochodzących z XVII i XVIII w. W jego architekturze można dojrzeć harmonię gotyku, renesansu i baroku. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Bazylika i kaplica w Szydłowie (Šiluva)

W  Szydłowie przed czterystu laty objawiła się Najświętsza Maryja Panna i było to jedno z pierwszych jej objawień w Europie i bodaj jedyne, gdy Matka Boża zwróciła się do niekatolika. Niemal od pięciuset lat obchodzony jest odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 7 września 1993 r. Szydłowo nawiedził papież Jan Paweł II, powierzając Litwę opiece Najświętszej Maryi Panny. (dalej - plačiau)

plačiau