Litewska kraina » Litwa Środkowa
Szlak nad Niemnem

Szlak prowadzi prawym brzegiem ojca rzek Litwy – Niemna. Można kolejno zachwycać się Grodziskiem Wielony (Veliuona), zamkiem w Raudaniu (Raudonė), podziwiać zamek Giełgudów w Poniemuniu (Panemunė). Zniszczone w czasach sowieckich, niektóre zaczęły popadać w ruinę, teraz ... (dalej - plačiau)

plačiau
 
Grodzisko Wielony (Veliuona)

U zbiegu rzek Niemna i Veliuonėlė, na wzgórzu o wysokości 30 m, wznoszą się obok siebie dwa grodziska – grób Giedymina i wzgórze zamkowe. Na wzgórzu zamkowym o wysokości 32 m wznosiła się forteca Junigedy, ciągle atakowana przez Krzyżaków. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Zamek w Raudaniu (Raudonė)

Czerwone mury XVI-wiecznego zamku wyglądają wyjątkowo pięknie wieczorem, w promieniach zachodzącego słońca. Z baszty o wysokości 33 m rozciąga się zachwycająca panorama. Losy nie szczędziły zamku w Raudanie. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Zamek w Poniemuniu (Panemunė)

W miejscu dworu w Poniemuniu węgierski szlachcic Janusz Epereysz w 1610 roku wzniósł renesansowy zamek z elementami gotyckimi. W XVIII w. właścicielami zamku zostali Giełgudowie. Nowi gospodarze przebudowali go w stylu klasycystycznym. (dalej - plačiau)

  

plačiau
 
Kiejdany (Kedainiai)

Legenda głosi, że nazwa miasta wzięła się od imienia bogatego kupca Kejdangena, który przybył z Kursz i nad brzegami rzeki Niewiaży założył niedużą wieś rybacką.Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi od kronikarza Zakonu Kawalerów Mieczowych. Pod koniec XV w. rozpoczął się rozwój miasteczka, Kiejdany stają się siedzibą rodu Kiszków. (dalej - plačiau)

plačiau