Litewska kraina » Wybrzeże
Nad Bałtykiem: Palanga

Wybrzeże litewskie słynie z niezwykle białego piasku na plażach i wydmach, których prawie nie ma w innych krajach nadbałtyckich. Prawdopodobnie domki rybackie, które kiedyś stały blisko morza, były aż po parapety zasypywane piaskiem. Parapet po litewsku brzmi "palange", więc być może od tego wyrazu pochodzi nazwa uzdrowiska.

Pierwsza wzmianka o Palandze pochodzi z kronik zakonu niemieckiego 1253 roku.

Od 2004 roku nieopodal Ogrodu Botanicznego powiewa Błękitna Flaga - znak najwyższej skali czystości piasku i wody. Klimat i powietrze - jod Bałtyku przemieszany z zapachem sosnowych lasów - jest bardzo korzystny dla zdrowia.

Gdy na kąpiel słoneczną jest trochę za wietrznie, trzeba odwiedzic któryś z 10 Centrów Zdrowia w Palandze.

Rzadkie okazy bursztynu można podziwiać w Muzeum Bursztynu, który rozlokował się w Pałacu Tyszkiewiczów. Dookoła pałacu, przez okazały park, stworzony przez Francisa Andre, ciagną się liczne ścieżki do wędrówek pieszych i rowerowych.

Poza tym w Palandze jest piękny neogotycki kościół, gdzie w ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Warto też odwiedzić cerkiew prawosławną, aby podziwiać cudowne freski na sklepieniu świątyni. W Palandze jest też wiele rzeźb, które są oryginalnymi dziełami sztuki.