Przewodnik po Litwie » Co słychać?
Na wileńskiej Rossie zaprezentowano odnowione w tym roku pomniki

Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą zaprezentował w czwartek, 24 października 11 pomników, które zostały w tym roku odnowione na łączną sumę około 40 tys. euro. Prace zostały wykonane z pieniędzy pozyskanych podczas kwest na warszawskich Powązkach, na Rossie i cmentarzach Wileńszczyzny. Odnowę pomników finansowały też m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja Pomoc Polaków na Wschodzie i spółka Ventus Nafat.  http://www.wilnoteka.lt/tresc/na-wilenskiej-rossie-zaprezentowano-odnowione-w-tym-roku-pomniki 


 

 
 
11 Listopada na Rossie. Ambasada RP zaprasza na obchody

„Zapraszamy wszystkich Rodaków na Litwie, a także osoby odwiedzające Wilno w tych dniach, do udziału w uroczystości złożenia wieńców oraz wspólnej modlitwie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie w dniu 11 listopada 2019 r. o godz. 12.00” – poinformowała Ambasada RP na Litwie. https://zw.lt/ogloszenia/11-listopada-na-rossie-ambasada-rp-zaprasza-na-obchody/ 


 

 
 
Dni Gdańska w Wilnie rozpoczęte!

Dzisiaj i jutro (13-14 września) w Wilnie się odbywają tradycyjne Dni Gdańska. Celem festiwalu jest przedstawienie najlepszego dorobku Gdańska i Polski. Obchody Dni Gdańska rozpoczęły się od oficjalnego otwarcia Kiermaszu Narodów. W trakcie otwarcia został pobity rekord największej gitary akustycznej. W ceremonii otwarcia wzięli udział m.in. wicemer Wilna Edita Tamošiūnaitė i przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady m. Gdańska Andrzej Stelmasiewicz.

https://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/dni-gdanska-w-wilnie-rozpoczete-2/


 

 
 
Koncert Piotra Rubika w Wilnie

Sobotniego wieczoru na placu Ratuszowym można było spotkać "całe Wilno" - koncert znanego polskiego kompozytora i dyrygenta Piotra Rubika z okazji II Światowego Zjazdu Wilniuków przyciągnął tłumy. Rubik wystąpił nie tylko ze swoim chórem i orkiestrą - na scenie towarzyszyli mu również wileńscy wykonawcy z Chóru Łączonego Wileńszczyzny. W programie "The Best Of" nie zabrakło najbardziej znanych i kochanych przez publiczność przebojów. "Dziękuję wam za to niezwykłe przyjęcie. Ta energia pozostaje z nami przez lata" - mówił do wileńskich widzów Piotr Rubik.  https://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/koncert-piotra-rubika-w-wilnie-milosc-od-pierwszego-wejrzenia/


 

 
 
Polonez polskich maturzystów na placu Ratuszowym

 Na placu Ratuszowym w Wilnie tegoroczni absolwenci czterech wileńskich polskich szkół – 52 pary - wspólnie zatańczyli poloneza. Absolwenci Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie już po raz piąty polonezem uwieńczyli uroczystość wręczenia świadectw dojrzałości, natomiast absolwenci Gimnazjum im. Władysława Syrokomli, Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Gimnazjum Inżynierii im. Joachima Lelewela dołączyli po raz pierwszy.   

https://www.facebook.com/wilnoteka/videos/337924230478659/


 

 
 
W Wilnie, na Kaziuku...

Tradycja wileńskich Kaziuków liczy już ponad 400 lat. Organizowane co roku na początku marca ku czci św. Kazimierza jarmarki ściągały do Wilna handlarzy, rzemieślników, rolników z bliższych i dalszych stron. Na jarmarku można było kupić wszystko, co się przydawało w gospodarstwie domowym: beczki, cebry, kosze, tkaniny, ale też smorgońskie obwarzanki, piernikowe serca i palmy.

http://www.wilnoteka.lt/artykul/w-wilnie-na-kaziuku

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/w-wilnie-rozpoczely-sie-kaziuki/


 

 
 
W Wilnie wystartował festiwal świateł!

Na ulicach wileńskiej Starówki, mostach, kościołach i pomnikach zabłysło mnóstwo różnych świetlnych instalacji, których twórcami są artyści z ośmiu krajów. Mapa instalacji świetlnych znajduje się na portalu www.lightfestival.lt/zemelapis/, a wersję papierową można znaleźć w kawiarniach Caffeine. http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/w-wilnie-wystartowal-festiwal-swiatel/


 

 
 
696 urodziny Wilna

Z okazji dnia urodzin o godz. 12 przy Ratuszu zostaną podniesione stołeczne flagi. Samorząd zachęca do pielęgnowania nowej tradycji: Co roku 25 stycznia zostanie ogłoszony list do Wilna i będą podniesione trzy sztandary miasta. Po zachowaniu listów, w przyszłości mają się one stać symboliczną kroniką. http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/dzis-696-urodziny-wilna/


 

 
 
Antoni Wiwulski upamiętniony na Zarzeczu

W artystycznej dzielnicy Wilna na Zarzeczu odsłonięto pomnik znanego polskiego rzeźbiarza i architekty Antoniego Wiwulskiego. Pomnik przedstawia szynel wojskowy naturalnej wielkości wykonany z brązu i „zawieszony” na ścianie domu przy ulicy Zarzecze 5 (Užupio 5), gdzie faktycznie mieszkał autor pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i wileńskich Trzech Krzyży.

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/antoni-wiwulski-upamietniony-na-zarzeczu/

 
 
Stanisław Moniuszko – brylant zakopany w niemuzykalnym Wilnie

Kompozytor, dyrygent, pedagog, organista, dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie; autor ok. 300 pieśni, operetek, baletów i oper – Stanisław Moniuszko (1819-1872) w mieście nad Wilią spędził 18 lat. Chociaż wtedy Wilno było prowincją pod kątem muzycznym, to tutaj kompozytor przeżył najpiękniejsze lata małżeństwa z ukochaną Aleksandrą i tutaj na świat przyszło jego dziesięcioro dzieci. 

http://l24.lt/pl/kultura-pl/item/281261-stanislaw-moniuszko-brylant-zakopany-w-niemuzykalnym-wilnie


 

 
 
Pospieszalscy kolędowali w Trokach

Na tegorocznej kolędowej trasie Pospieszalskich po raz trzeci znalazła się Litwa. Po raz drugi muzyka w ich wykonaniu wypełniła bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach. Podczas dwugodzinnego koncertu brzmiały kolędy i pastorałki z bogatego skarbca polskiej kultury narodowej w autorskich opracowaniach, w wersjach klasycznych, folkowych, żywiołowych jazzowo-rockowych aranżacjach. W finale – „Kolęda płynie z wysokości”, napisana przez ks. Jana Twardowskiego specjalnie dla Pospieszalskich.

http://www.wilnoteka.lt/tresc/pospieszalscy-koledowali-w-trokach


 

 
 
Wystawa „Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat «Pan Tadeusz»”

Wystawa „Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat «Pan Tadeusz»” jest szczególnym projektem, mającym na celu uaktualnienie więzi historycznych i kulturowych, podkreślenie wspólnego dziedzictwa Litwy i Polski, które w 2018 roku obchodzą 100-lecie odrodzenia państwowości. Wybrane arcydzieło – „Pan Tadeusz” – wieszcza narodowego Adama Mickiewicza jest najbardziej wyrazistym odzwierciedleniem epoki dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów...  

http://www.wilnoteka.lt/artykul/wystawa-litwo-ojczyzno-moja-adam-mickiewicz-i-jego-poemat-pan-tadeusz


 

 
 
Prawnuczka Józefa Piłsudskiego w Wilnie

Bronisław Piłsudski był wybitnym etnografem i podróżnikiem. Za udział w zamachu na cara został zesłany na Sachalin. Tam został prowadził badania naukowe nad ludem Ajnów, założył rodzinę.

Danuta Onyszkiewicz drogą lądowo-morską zamierza dotrzeć na Sachalin, Sri Lankę, do Japonii, Ameryki, Paryża i z powrotem do Polski.

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/prawnuczka-jozefa-pilsudskiego-w-wilnie/


 

 
 
Obchody 100 lecia na Rossie i na Placu Łukiskim w Wilnie

W niedzielę na wileńskiej Rossie, przy Mauzoleum Serca Matki i Syna, odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski. Udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Ambasadę RP w Wilnie wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy Wileńszczyzny oraz rodacy z Polski.

Po raz pierwszy w historii Litwy, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, na placu Łukiskim podniesiono flagi Polski i Litwy.

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/uroczystosci-na-rossie-nie-ma-wolnosci-bez-ofiary/

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/na-placu-lukiskim-podniesiono-flagi-polski-i-litwy/


 

 
 
100 par w polonezie na 100-lecie

Polonez na 100 par w darze niepodległej Polsce był jednym z najbarwniejszych wydarzeń obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzież polska i litewska zatańczyła jeden z najpiękniejszych polskich tańców w sercu Wilna – na placu Ratuszowym.

https://www.facebook.com/wilnoteka/videos/190365821895777/


 

 
 
<<  ankstesnis  1   2   3   4   sekantis  >>