Przewodnik po Litwie » Co słychać?
Lista 30 najlepszych restauracji na Litwie

Została opublikowana lista 30-stu najlepszych restauracji na Litwie, którą sporządziła Akademia dobrej żywności (Gero maisto akademija). Najlepszą restauracją w kraju została wybrana restauracja „Džiaugsmas”, znajdująca się w Wilnie, szef Martynas Praškevičius. 

http://www.vilnius-tourism.lt/pl/atrakcje/gastronomia/polecane-restauracje/


 

 
 
Pochód Polaków ulicami Wilna

Przed gmachem Sejmu rozpoczął się pochód Polaków na Litwie. Parada przejdzie głównymi ulicami stolicy, a jej celem jest Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej. W paradzie biorą udział Polacy z całej Litwy, którzy przyjechali do Wilna z Kowna i Kowieńszczyzny, ze Żmudzi, Druskiennik czy Wisaginii. W pochodzie bierze udział około dziesięciu tysięcy osób. 

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/trwa-pochod-polakow-ulicami-wilna/


 

 
 
Kolaże Szymborskiej w Wilnie

Wystawą pt. „Wisława Szymborska. Kolaże”, której otwarcie odbyło się wczoraj (26 lutego) w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mažvydasa, zakończyły się tegoroczne Wileńskie Międzynarodowe Targi Książki. Wystawa jest okazją do poznania pozapoetyckiej twórczości polskiej Noblistki, która przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, obdarowując nimi swoich przyjaciół przy różnych okazjach. Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Więcej: http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/kolaze-szymborskiej-wilnie/


 

 
 
"Palma Stulecia" w Sejmie Litwy

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę samorząd rejonu wileńskiego zaprezentował w litewskim Sejmie pokaźnych rozmiarów palmę – „Palmę Stulecia”. Unikatowa palma, będąca symbolem Wileńszczyzny, będzie eksponowana w Sejmie RL w dniach 12-19 lutego z okazji 100-lecia odrodzenia państwa litewskiego. Więcej: http://l24.lt/pl/ciekawostki/item/231255-w-sejmie-palma-stulecia-z-rejonu-wilenskiego


 

 
 
Wilno przystroiło się już na święta...

20 metrów, 70 tys. lampek, 900 zabawek i ponad 2500 metrów kwadratowych ogólnej powierzchni ekspozycji - to wileńska choinka w liczbach. W piątek wieczorem podczas uroczystego koncertu ogłoszono początek świąt w stolicy. Wśród bożonarodzeniowych atrakcji znajdzie się między innymi jarmark świąteczny, ciuchcia jeżdżąca ulicami Starówki.

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/70-tys-lampek-na-wilenskiej-choince/

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/bajeczne-miasteczko-bozonarodzeniowe-placu-ratuszowym/


 

 
 
Dożynki w Rejonie Wileńskim

Tradycyjnie w ostatni weekend września w Pikieliszkach odbyło się święto plonów rejonu wileńskiego. Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, a zakończyły się częścią artystyczną. Każda gminna rejonu przygotowała własne stoisko.

Więcej: http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/dozynki-w-pikieliszkach-pomaga-zachowac-tozsamosc-polskich-wspolnot/


 

 
 
Wilno jest miastem Miłosierdzia

Hospicjum im. błogosławionego księdza Michała Sopoćki rozpoczęło swą działalność w 2012 roku. „Pola nadziei” to międzynarodowa akcja prowadzona przez hospicja na całym świecie. Symbolem kampanii jest żółty żonkil, który przypomina o ludziach cierpiących, oczekujących opieki w momencie odchodzenia z tego świata. Celem kampanii jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych jak również propagowanie idei wolontariatu. Więcej: http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/5-lecie-wilenskiego-hospicjum-wilno-jest-miastem-milosierdzia/


 

 
 
Obchody Konstytucji 3 Maja w Wilnie. 2017

„226 lat temu uchwalono pierwszą w Europie Konstytucję. Uczyniliśmy to my, Polacy wraz z Litwinami” - powiedział ambasador RP Jarosław Czubiński, podczas uroczystości z okazji Konstytucji 3 Maja na wileńskiej Rossie.

Więcej: http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/obchody-3-maja-na-rossie-ten-dzien-byl-wielkim-zwyciestwem/


 

 
 
Dzień Obrońców Wolności po raz 26.

13 Stycznia - Dzień Obrońców Wolności po raz 26.

http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/168165-dzien-obroncow-wolnosci-po-raz-26


 

 
 
Trzej Królowie

Ulicami Wilna przeszedł Orszak Trzech Króli

"Ulicami Wilna, z okazji święta Trzech Króli, przeszedł świąteczny orszak. Orszak wyruszył spod Ostrej Bramy podążając w stronę placu katedralnego. Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu, po grecku zwanym Epifaneją. Był on obchodzony już w III w. na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, który Trzej Królowie – Trzej Mędrcy ze Wschodu – złożyli Dzieciątku Jezus..." Dalej:

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/ulicami-wilna-przeszedl-orszak-trzech-kroli/


 

 

 
 
Nie tylko Wilno...

Wybierając się na Litwę, turyści najczęściej zwiedzają Wilno, Troki, rzadziej Kowno. Proponuję wygospodarować chociaż jeden dzień, aby zajrzeć na Wileńszczynę. Jest tutaj wiele pięknych zakątków, warto zwiedzić Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie, pojechać do Miednik, Majszagoły albo pospacerować ścieżkami Dąbrowy Duksztańskiej...


 

plačiau
 
A może do Borejkowszczyzny?

BOREJKOWSZCZYZNA

Jest to Borejkowszczyzna, majętność tychże hr. Tyszkiewiczów, attynencjonalna wioszczyzna, gdzie mi upłynęły trzy lata życia, skąd was nudziłem moim „Margierem“, „Spowiedzią Korsaka“, „Chatką w lesie“, „Hrabią na Wątrach“, „Jankiem Cmentarnikiem“, „Staremi wrotami“ i innemi drobnemi utwory.                                                                                                                                      Władysław Syrokomla

Borejkowszczyzna – dworek i wieś na południowy wschód 14 km od Wilna, przy  starej szosie Wilno – Mińsk. Tutaj zachował się XIX-wieczny drewniany budynek, w którym w latach 1853–1861 mieszkał i tworzył poeta Władysław Syrokomla (wł. Ludwik Kondratowicz). Obecnie w dworku znajduje się Muzeum Władysława Syrokomli i Centrum Informacji Turystycznej.


 

plačiau
 
Wystawa Dni Dziedzictwa Europy w kościele misjonarzy

Już po raz dwudziesty drugi w Wilnie uczczono Dzień Dziedzictwa Europy. W tym roku pod hasłem „Odziedziczmy swą przyszłość” w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego (misjonarzy) można oglądać instalacje pięciu artystów-plastyków, to Ksenija Jaroševaitė, Vladas Urbanavičius, Andrius Kviliūnas, Sigita Maslauskaitė i Saulius Mažylis. Na co dzień kościół jest zamknięty, więc to nie tyko okazja, żeby zobaczyć prace plastyków, ale też można podziwiać architekturę wnętrza świątyni. Kościół będzie otwarty w dniach 18-20 września.


 

plačiau
 
Na Wileńskiej Rossie

,,Jak co roku, w dniu 15 sierpnia gromadzimy się tu, w miejscu szczególnym dla wszystkich Polaków, w miejscu w którym spoczywają prochy matki i serce Marszałka, naczelnego wodza i autora największego od czasów Wiktorii Wiedeńskiej polskiego zwycięstwa, które w 1920 r. ocaliło nie tylko niepodległą Polskę, ale i całą demokratyczną Europę przed zagrażającym jej komunistycznym totalitaryzmem...


 

plačiau
 
Święto Tulipanów w Burbiszkach

Różnokolorowe kobierce kwitnących tulipanów przyciągają w maju do radziwiliskich Burbiszek tłumy zwiedzających. A na tradycyjne, już piętnaste, Święto Kwitnących Tulipanów przyjeżdżają nawet potomkowie ostatnich właścicieli burbiskiego dworu – Bażeńskich oraz liczne delegacje miast partnerskich zza granicy, również z Polski. 


 

plačiau
 
<<  ankstesnis  1   2   3   4   sekantis  >>