Przewodnik po Litwie » Co słychać?
Cmentarz Bernardyński
 • Mimo że Cmentarz Bernardyński należy do najstarszych i najpiękniejszych w mieście, nie jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Znajduje się tu wiele cennych nagrobków z czasów polskiego Wilna. Zmarłych zaczęto tu chować w 1810 r. Zamknięto wówczas stary cmentarz bernardyński między kościołami św. Franciszka, św. Anny i św. Michała.
plačiau
 
Park GRŪTAS - Liszkiawa - Stare Troki
 • Park GRŪTAS (Ekspozycja radzieckich rzeźb)
  W 1998 r. instytucja publiczna "Hesonos klubas" z miejscowości Grūtas pod Druskiennikami wygrała projekt Ministerstwa Kultury Litwy na utworzenie na łonie natury ekspozycji rzeźb z czasów radzieckich.
  Park Grūtas - istniejąca od 2001 plenerowa prywatna ekspozycja pomników polityków radzieckich oraz przedmiotów związanych z historią tego kraju, w szczególności Litewskiej SRR. Twórcą i właścicielem parku jest przedsiębiorca Viliumas Malinauskas. Park położony jest w pobliżu miasta Druskieniki, na terenie Dzukijskiego Parku Narodowego.

 

 

plačiau
 
Widok z wieży św. Janów
 • Z dzwonnicy kościoła pw. św. Janów roztacza się piękny widok Starówki  Wileńskiej: wydaje się ona być w zasięgu ręki. Nowoczesna winda wiezie zwiedzających na wysokość 45 m. Dalej wchodzi się po autentycznych drewnianych schodach. Ogląda się miasto zza metalowej balustrady, z wysokości lotu ptaka.

 

plačiau
 
Spacer po Zarzeczu
 • Położona niepodal starówki dzielnica Zarzecze do niedawna była ulubionym miejscem artystów i ... marginesu społecznego. Obecnie – to najmodniejsza dzielnica Wilna. Główne ulice Zarzecza (Užupis) – to Užupio i Polocko. Dawniej z ulicy Połockiej ciągnął ważny szlak handlowy w kierunku Połocka i Witebska, zwany też „szlakiem solnym”. Od czasów Stefana Batorego i jego wypraw wojennych droga idąca w kierunku współczesnej Białorusi i przez jej część nazywano „traktem Batorego“. (...) 

 

plačiau
 
Manufaktura czekolady w Trokach
 • Zwiedzając Zamek Trocki można się załapać na zajęcia w cechu czekolady. W manufakturze czekolady „AJ šokoladas“ (AJ czekolada) wszystkie wyroby czekoladowe są przygotowywane ręcznym sposobem, według najlepszej belgijskiej tradycji. Jeden z cechów manufaktury znajduje się w Trokach...

   

plačiau
 
Ulica Św.Kazimierza
 • Ulica Św.Kazimierza w Wilnie znajduje się niepodal Bramy Bazylianów. Rozpoczyna się naprzeciwko filharmonii i urywa się przy Barbakanie. Nie odnowiona tak pieknie, jak cała starówka, sprawia wrażenie zapomnianego zaułku gdzieś na skraju miasta. Ten krótki odcinek na Starówce Wileńskiej potrafi na chwilę przenieść do dawnej epoki. Na zniszczonych fasadach kamienic niedawno pojawiły się zdjęcia słynnej Różyczki. (...)

   

plačiau
 
W Królewskich Miednikach

 

 • „Z lasu, ubiegłszy około wiorst pieciu, wzbieramy się na górę; za nią sterczy zdaleka basztaceglana starożytnego zamku. Wjeżdżamy na górę: dwór, zamek i wioska ukazuje się naszym oczom. To Miedniki: zamek jeden z najstarożytniejszych na Litwie – którego początku nieprzypomina sobie ani tradycya, ani historya. ..." (czyt. dalej - plačiau)

 

 

plačiau
 
<<  ankstesnis  1   2   3   4