Przewodnik po Litwie » Co słychać?
Obchody Konstytucji 3 Maja w Wilnie. 2017

„226 lat temu uchwalono pierwszą w Europie Konstytucję. Uczyniliśmy to my, Polacy wraz z Litwinami” - powiedział ambasador RP Jarosław Czubiński, podczas uroczystości z okazji Konstytucji 3 Maja na wileńskiej Rossie.

Więcej: http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/obchody-3-maja-na-rossie-ten-dzien-byl-wielkim-zwyciestwem/


 

 
 
Dzień Obrońców Wolności po raz 26.

13 Stycznia - Dzień Obrońców Wolności po raz 26.

http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/168165-dzien-obroncow-wolnosci-po-raz-26


 

 
 
Trzej Królowie

Ulicami Wilna przeszedł Orszak Trzech Króli

"Ulicami Wilna, z okazji święta Trzech Króli, przeszedł świąteczny orszak. Orszak wyruszył spod Ostrej Bramy podążając w stronę placu katedralnego. Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu, po grecku zwanym Epifaneją. Był on obchodzony już w III w. na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, który Trzej Królowie – Trzej Mędrcy ze Wschodu – złożyli Dzieciątku Jezus..." Dalej:

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/ulicami-wilna-przeszedl-orszak-trzech-kroli/


 

 

 
 
Nie tylko Wilno...

Wybierając się na Litwę, turyści najczęściej zwiedzają Wilno, Troki, rzadziej Kowno. Proponuję wygospodarować chociaż jeden dzień, aby zajrzeć na Wileńszczynę. Jest tutaj wiele pięknych zakątków, warto zwiedzić Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie, pojechać do Miednik, Majszagoły albo pospacerować ścieżkami Dąbrowy Duksztańskiej...


 

plačiau
 
A może do Borejkowszczyzny?

BOREJKOWSZCZYZNA

Jest to Borejkowszczyzna, majętność tychże hr. Tyszkiewiczów, attynencjonalna wioszczyzna, gdzie mi upłynęły trzy lata życia, skąd was nudziłem moim „Margierem“, „Spowiedzią Korsaka“, „Chatką w lesie“, „Hrabią na Wątrach“, „Jankiem Cmentarnikiem“, „Staremi wrotami“ i innemi drobnemi utwory.                                                                                                                                      Władysław Syrokomla

Borejkowszczyzna – dworek i wieś na południowy wschód 14 km od Wilna, przy  starej szosie Wilno – Mińsk. Tutaj zachował się XIX-wieczny drewniany budynek, w którym w latach 1853–1861 mieszkał i tworzył poeta Władysław Syrokomla (wł. Ludwik Kondratowicz). Obecnie w dworku znajduje się Muzeum Władysława Syrokomli i Centrum Informacji Turystycznej.


 

plačiau
 
Wystawa Dni Dziedzictwa Europy w kościele misjonarzy

Już po raz dwudziesty drugi w Wilnie uczczono Dzień Dziedzictwa Europy. W tym roku pod hasłem „Odziedziczmy swą przyszłość” w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego (misjonarzy) można oglądać instalacje pięciu artystów-plastyków, to Ksenija Jaroševaitė, Vladas Urbanavičius, Andrius Kviliūnas, Sigita Maslauskaitė i Saulius Mažylis. Na co dzień kościół jest zamknięty, więc to nie tyko okazja, żeby zobaczyć prace plastyków, ale też można podziwiać architekturę wnętrza świątyni. Kościół będzie otwarty w dniach 18-20 września.


 

plačiau
 
Na Wileńskiej Rossie

,,Jak co roku, w dniu 15 sierpnia gromadzimy się tu, w miejscu szczególnym dla wszystkich Polaków, w miejscu w którym spoczywają prochy matki i serce Marszałka, naczelnego wodza i autora największego od czasów Wiktorii Wiedeńskiej polskiego zwycięstwa, które w 1920 r. ocaliło nie tylko niepodległą Polskę, ale i całą demokratyczną Europę przed zagrażającym jej komunistycznym totalitaryzmem...


 

plačiau
 
Święto Tulipanów w Burbiszkach

Różnokolorowe kobierce kwitnących tulipanów przyciągają w maju do radziwiliskich Burbiszek tłumy zwiedzających. A na tradycyjne, już piętnaste, Święto Kwitnących Tulipanów przyjeżdżają nawet potomkowie ostatnich właścicieli burbiskiego dworu – Bażeńskich oraz liczne delegacje miast partnerskich zza granicy, również z Polski. 


 

plačiau
 
Cmentarz Bernardyński
 • Mimo że Cmentarz Bernardyński należy do najstarszych i najpiękniejszych w mieście, nie jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Znajduje się tu wiele cennych nagrobków z czasów polskiego Wilna. Zmarłych zaczęto tu chować w 1810 r. Zamknięto wówczas stary cmentarz bernardyński między kościołami św. Franciszka, św. Anny i św. Michała.
plačiau
 
Park GRŪTAS - Liszkiawa - Stare Troki
 • Park GRŪTAS (Ekspozycja radzieckich rzeźb)
  W 1998 r. instytucja publiczna "Hesonos klubas" z miejscowości Grūtas pod Druskiennikami wygrała projekt Ministerstwa Kultury Litwy na utworzenie na łonie natury ekspozycji rzeźb z czasów radzieckich.
  Park Grūtas - istniejąca od 2001 plenerowa prywatna ekspozycja pomników polityków radzieckich oraz przedmiotów związanych z historią tego kraju, w szczególności Litewskiej SRR. Twórcą i właścicielem parku jest przedsiębiorca Viliumas Malinauskas. Park położony jest w pobliżu miasta Druskieniki, na terenie Dzukijskiego Parku Narodowego.

 

 

plačiau
 
Widok z wieży św. Janów
 • Z dzwonnicy kościoła pw. św. Janów roztacza się piękny widok Starówki  Wileńskiej: wydaje się ona być w zasięgu ręki. Nowoczesna winda wiezie zwiedzających na wysokość 45 m. Dalej wchodzi się po autentycznych drewnianych schodach. Ogląda się miasto zza metalowej balustrady, z wysokości lotu ptaka.

 

plačiau
 
Spacer po Zarzeczu
 • Położona niepodal starówki dzielnica Zarzecze do niedawna była ulubionym miejscem artystów i ... marginesu społecznego. Obecnie – to najmodniejsza dzielnica Wilna. Główne ulice Zarzecza (Užupis) – to Užupio i Polocko. Dawniej z ulicy Połockiej ciągnął ważny szlak handlowy w kierunku Połocka i Witebska, zwany też „szlakiem solnym”. Od czasów Stefana Batorego i jego wypraw wojennych droga idąca w kierunku współczesnej Białorusi i przez jej część nazywano „traktem Batorego“. (...) 

 

plačiau
 
Manufaktura czekolady w Trokach
 • Zwiedzając Zamek Trocki można się załapać na zajęcia w cechu czekolady. W manufakturze czekolady „AJ šokoladas“ (AJ czekolada) wszystkie wyroby czekoladowe są przygotowywane ręcznym sposobem, według najlepszej belgijskiej tradycji. Jeden z cechów manufaktury znajduje się w Trokach...

   

plačiau
 
Ulica Św.Kazimierza
 • Ulica Św.Kazimierza w Wilnie znajduje się niepodal Bramy Bazylianów. Rozpoczyna się naprzeciwko filharmonii i urywa się przy Barbakanie. Nie odnowiona tak pieknie, jak cała starówka, sprawia wrażenie zapomnianego zaułku gdzieś na skraju miasta. Ten krótki odcinek na Starówce Wileńskiej potrafi na chwilę przenieść do dawnej epoki. Na zniszczonych fasadach kamienic niedawno pojawiły się zdjęcia słynnej Różyczki. (...)

   

plačiau
 
W Królewskich Miednikach

 

 • „Z lasu, ubiegłszy około wiorst pieciu, wzbieramy się na górę; za nią sterczy zdaleka basztaceglana starożytnego zamku. Wjeżdżamy na górę: dwór, zamek i wioska ukazuje się naszym oczom. To Miedniki: zamek jeden z najstarożytniejszych na Litwie – którego początku nieprzypomina sobie ani tradycya, ani historya. ..." (czyt. dalej - plačiau)

 

 

plačiau
 
<<  ankstesnis  1   2   3   4