Wilno » Gdzie i co zjeść
Obiad na Starówce

 

Obecnie wiele restauracji wciąga na listę menu regionalne dania litewskie – cepeliny, kiszka, placki ziemniaczane, kwas. Często w stylu wiejskiej karczmy jest też wystrój lokalu. Proponuję wybrać się do jednej z podanych niżej restauracji. W południe obsługa nie zawsze nadąża z poczuciem głodu klienta, więc na obiad najlepiej przeznaczyć 1.5 – 2 godz. W cenie 20 litów można zjeść zupę i danie z kuchni regionalnej. O ile smakowało i kelner spełnił oczekiwania co do obsługi – zostawia się napiwek w wysokości 5-10% rachunku.

 

Restauracja Čili kaimas (Vokiečių g. 8) oferuje różnorodne dania litewskiej kuchni regionalnej. Ciekawostką jest zupa grzybowa w miseczce ze skórki czarnego chleba. Oprócz tradycyjnych dań litewskich można zamówić kołduny lub czenaki – duszone w glinianym garnuszku mięso z jarzynami. Wystrój restauracji przypomina ogromny wiejski zajazd.  www.cili.lt/lt

 

Na pewno na niejedno podniebienie będzie pasowało menu restauracji Forto dvaras przy Zamkowej (Pilies g.16). Dobra kuchnia regionalna, średnie ceny, zabytkowy wystrój – niektóre sale tej restauracji znajdują się w starych piwnicach, szczególnie dobre są one na letnie upały. www.fortas.eu

 

Dla miłośników kuchni iście domowej proponuję od letniego skwaru ukryć się pod słomianym parasolem na dziedzińcu restauracji Gabi (Šv. Mykolo g. 6). Będzie to trochę drożej i dłużej, ale goście zwykle są zadowoleni i wracają tu jeszcze raz.

Podałam powyżej najbardziej popularne restaurację, serwujące dania regionalne. Miłośnikom poszukiwań radzę zanurzyć się w maleńkie uliczki od centralnej arterii Starego Miasta – ulicy Zamkowej (Pilies g.) i tam poszukać sympatycznej malutkiej kawiarenki. Na pewno się znajdzie.