Wilno » Okolice Wilna
Zamek w Trokach (Trakų pilis)

Zamek w Trokach, położony na wyspie jeziora Galvė, jest swoistym symbolem Litwy. Zamek warowny nigdy nie został zdobyty przez wroga. W tym celu został wzniesiony w XIV-XV w. przez Wielkiego Księcia Litewskiego Kejstuta i jego syna Witolda. Po rozgromieniu Zakonu Krzyżackiego stał się rezydencją Wielkich Książąt Litewskich. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Karaimska wystawa etnograficzna

Przy ulicy Karaimskiej 22 (Karaimų g. 22) można zwiedzić maleńkie Muzeum Karaimskie. Po zwycięskiej bitwie ze Złotą Ordą Wielki Książę Witold przywiózł na Litwę i osadził w Trokach 383 rodziny karaimskie. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Pałac Tyszkiewicza w Zatroczu (Užutrakis)

Piękny klasycystyczny pałac można oglądać z wyspy Zamku Trockiego. Wydaje się w zasięgu ręki, na drugim brzegu jeziora. Tak też przeprawiali się Tyszkiewiczowie – łodzią. Jadąc dookoła trzeba pokonać 4km.(dalej - plačiau)

plačiau
 
Grodziska Kiernowa (Kernavė)

Zespół pięciu grodzisk w Kiernowie jest wpisany na listę światowegodziedzictwa UNESCO. Grodziska skupione są obok siebie nad rzeką Wilią. Z tarasu nad szeroką doliną stanowią zachwycający widok. Zespół w Kiernowie jest jednym z największych w krajach Bałtyckich zespołów warownych oraz najbardziej archaicznym miejscem średniowiecznego miasta.(dalej - plačiau)

plačiau
 
Kościół w Suderwie (Sudervė)

W końcu XVIII w. biskup wileński Ignacy Jakub Massalski założył parfię Suderwa, a na początku XIXw. dominikanin Walenty Wołczacki ufundował kościół, który jest wyjątkowym okazem architektury Litwy. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Park rzeźby VILNOJA

Park rzeźb w kamieniu „Vilnoja“ jest nie tylko muzeum sztuki na Litwie, ale też miejscem sympozjów międzynarodowych, otwartych dla społeczności. Park znajduje się nieopodal  neoklasycystycznego kościółka kamiennego w Suderwie, w odległości zaledwie kilometra od wyjątkowej świątyni, w malowniczym krajobrazie jeziora Vilnoja ...   (czyt. dalej - plačiau)
 

plačiau
 
Dąbrowa Duksztańska (Dūkštų ažuolynas)

W dobie obecnej na Litwie dąbrowy stanowią zaledwie ok. 1,5 proc. terenów zalesionych. Dąbrowa duksztańska wyróżnia się tym, że jest jedną z największych i najstarszych naturalnych dąbrów, które zachowały się do dzisiejszych czasów na Litwie. Zajmuje ona powierzchnię aż 302 ha. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Muzeum-młyn dworski w Lubowie (Liubavo dvaro malūnas)

Położone nieopodal Wilna Lubowo jest jednym z najstarszych dworów na Litwie. Znajduje się w malowniczej okolicy nad rzeką Gerėja, obecnie zwaną Żalesą. Już w roku 1546 w księdze skarbowej dworu władcy Litwy Zygmunta Augusta szczegółowo opisano remontowane w owym czasie stawy w Lubowie.

plačiau
 
Park Europy (Europos parkas)

Park Europy - jeden z najciekawszych muzeów sztuki współczesnej pod otwartym niebem i jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na Litwie. Podziwiając malowniczy krajobraz parku, odkrywa się fascynujący świat sztuki.
Park Europy został zalożony w 1991 roku z inicjatywy litewskiego rzeźbiarza Gintarasa Karosasa.

plačiau