Wilno » Gdzie i co zjeść
Litewska kuchnia regionalna

„Mężczyznom dano wódkę; wtenczas wszyscy siedli

I chłodziec litewski milcząc żwawo jedli.”

                      Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

Wielowiekowe tradycje kulinarne, często kształtowane przez wieki, są również częścią historii kraju i mogą wiele powiedzieć o lokalnej społeczności. Mimo globalnej tendencji do zdrowego żywienia, każdy kraj stara się zachować tradycyjne przepisy spuścizny kulinarnej. Przykazywane kiedyś z matki na córkę, są dzisiaj jednym z przejawów tożsamości narodowej. Kuchnia litewska, podobnie zresztą jak i białoruska, to przede wszystkim ziemniaki, przyrządzane na setki sposobów.  (dalej - plačiau)

plačiau
 
Obiad na Starówce

Obecnie wiele restauracji wciąga na listę menu regionalne dania litewskie – cepeliny, kiszka, placki ziemniaczane, kwas. Często w stylu wiejskiej karczmy jest też wystrój lokalu. Proponuję wybrać się do jednej z podanych niżej restauracji. W południe obsługa nie zawsze nadąża z poczuciem głodu klienta, więc na obiad najlepiej przeznaczyć 1.5 – 2 godz. W cenie 20 litów można zjeść zupę i danie z kuchni regionalnej. O ile smakowało i kelner spełnił oczekiwania co do obsługi – zostawia się napiwek w wysokości 5-10% rachunku.

Restauracja Čili kaimas (Vokiečių g. 8) oferuje różnorodne dania litewskiej kuchni regionalnej. (dalej - plačiau)

 

plačiau
 
A może na Belmont...

Dla tych, którzy chcą na chwilę odetchnąć od zgiełku miejskiego, proponuję pojechać na Belmont. Tylko 5 km od starówki, a już słychać szemrzącą wodę Wilenki, cieszy oko piękny krajobraz, piasczyste skarpy, wydeptane ścieżki. Przed kilkoma laty stary francuzki młyn (należał kiedyś do Francuza Karola de Vimo, więc tak zostało) został podniesiony z ruin. Nad Wilenką powstały trzy restauracje - Joanos Carinovos smuklė, Belmonto kriokliai, Vila Gloria. (dalej - plačiau)

plačiau