Wilno » Okolice Wilna
Dąbrowa Duksztańska (Dūkštų ažuolynas)

W dobie obecnej na Litwie dąbrowy stanowią zaledwie ok. 1,5 proc. terenów zalesionych. Dąbrowa duksztańska wyróżnia się tym, że jest jedną z największych i najstarszych naturalnych dąbrów, które zachowały się do dzisiejszych czasów na Litwie. Zajmuje ona powierzchnię aż 302 ha. Wiek dębów sięga 180 – 200 lat. Ten jedyny w swym rodzaju las znajdą Państwo jadąc z Wilna w kierunku Kiernowa, po pokonaniu ok. 1 km za wsią Dukszty. Leśnicy, rozumiejąc znaczenie tej dąbrowy oraz mając na celu zapoznanie zainteresowanych z wartościami, jakie kryje w sobie dąbrowa duksztańska, we współpracy z dyrekcją Parku Regionalnego Wilii, urządzili szlak poznawczy. Całościowo jest on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (wykładzina wykonana z desek drewnianych), dzieci, zwiedzających w starszym wieku, stworzono możliwość pokonywania krótszych odcinków szlaku.

Wzdłuż szlaku poznawczego dąbrowy duksztańskiej ustawiono ponad 38 rzeźb przedstawiających postacie z legend i mitologii litewskiej. Na obrzeżu dąbrowy znajduje się olbrzymi kamień z dotychczas nie odczytanymi napisami. Legenda głosi, że kiedyś schowano pod nim pieniądze. Wiele osób próbowało kopać, poszukiwać tych pieniędzy z różnych stron. Niektórzy wierzą, że kamień spełnia ich życzenia.

Wzdłuż szlaku ustawiono stoiska informacyjne. Zawierają one informacje o wartościach przyrodniczych dąbrowy duksztańskiej: rosnących tu drzewach i krzewach, rzadkich roślinach, grzybach i porostach, tajemniczych nietoperzach, o gnieżdżących się tu ptakach oraz zwierzętach.