Wilno » Okolice Wilna
Pałac Tyszkiewicza w Zatroczu (Užutrakis)

Piękny klasycystyczny pałac można oglądać z wyspy Zamku Trockiego. Wydaje się w zasięgu ręki, na drugim brzegu jeziora. Tak też przeprawiali się Tyszkiewiczowie – łodzią. Jadąc dookoła trzeba pokonać 4km.Pałac zbudowano wg.projektu  słynnego na tamte czasy architekta warszawskiego Józefa Hussa. Dwukondygnacyjna budowla z elewacją o okazałym tarasie, zwróconym w kierunku wód. Zatrocze swój rozkwit zawdzięczało Hr.Józefowi Tyszkiewiczowi młodszemu, króry zamieszkał w Zatroczu w 1901 r., drugim i ostatnim ordynatorem Zatrocza był do 1939 r. jego syn Andrzej.

Na szczególną uwage zasługuje park w Zatroczu, założony na bazie naturalnego kompleksu leśnego, rozciągajacy się wokół zespołu pałacowego i zajmujący powierzchnię 60 ha. Park był słynnym dziełem ogrodnika-pejzażysty, jednego z najznakomitszych francuskich ogrodników Edouardo Andre‘a.

Na Litwie dobra Tyszkiewiczów sięgały daleko. To były majątki w Połądze i Kretyndze, Landwarowie i Zatroczu. Szczęśliwym trafem wszystkie pałace Tyszkiewiczów, znajdujące się na terenie dzisiejszej Litwy, zachowały się.

Latem w pałacu w Zatroczu odbywa się cykl koncertów muzyki kameralnej „Wieczory w Zatroczu“. Koncerty rozpoczynają się w lipcu i trwają przez cały miesiąc.