Wilno » Okolice Wilna
Park rzeźby VILNOJA

 

Park rzeźb w kamieniu „Vilnoja“ jest nie tylko muzeum sztuki na Litwie, ale też miejscem sympozjów międzynarodowych, otwartych dla społeczności. Park znajduje się nieopodal  neoklasycystycznego kościółka kamiennego w Suderwie, w odległości zaledwie kilometra od wyjątkowej świątyni, w malowniczym krajobrazie jeziora Vilnoja (Wiłnoja), na obszarze 4 hektarów. Założył i od roku 2001 coroczne sympozja organizuje mecenas sztuki, przedsiębiorca Vidmantas Martikonis.

„Celem sympozjów jest szerzenie sztuki rzeźbiarskiej z kamienia, popularyzowanie naszych i zagranicznych rzeźbiarzy, udzielenie im możliwości zapoznania się, wymiany pomysłów oraz doświadczeń,“ – twierdzi V. Martikonis.
Park skulptur kamiennych „Vilnoja“ („Wiłnoja“) zaprasza do nieodpłatnego zwiedzenia i przyjemnego spędzenia dnia wszystkich, komu nieobojętna jest sztuka i kultura – małych i dużych, osoby pojedyńcze i rodziny, klasy uczniowskie lub grupy jednomyślców z całej Litwy. Jest to wspaniała możliwość nie tylko zapoznać się z różnorodnością rzeźby w granicie, bezgranicznymi możliwościami wyobraźni artystów oraz specyfiką obróbki kamienia, ale jest to również niecodzienna okazja bez pośpiechu nacieszyć się szczególnie malowniczym krajobrazem podwileńskich okolic. Toń jeziora łączy się tutaj z pagórkami oraz dziełami sztuki.  Poza tym w letnie dni można zaraz tutaj zanurzyć się w ciepłej wodzie jeziora oraz skorzystać z piasczystej plaży, a w ciągu całego roku – odpocząć i poczęstować się w przytulnej kawiarence parkowej. Park rzeźby w kamieniu „Vilnoja“ („Wiłnoja“) jest otwarty dla zwiedzających o jasnej porze dnia przez cały rok, bez dni wolnych!